Landing Page Nedir?

Landing Page Nedir

Dijital pazarlamanın en önemli unsurlarından biri olan “Landing Page” yani “Açılış Sayfası” ekstra özen gerektiren bir alandır. Landing Page dijital reklam ve pazarlama kampanyalarıyla doğrudan bağlantılı olan, kullanıcıların belirli bir hedef doğrultusunda yönlendirildiği bir web sayfasıdır. 

Bu hedef bir ürünün satışı, abonelik için kayıt, bir e-kitabın indirilmesi gibi çeşitli eylemler olabilmektedir. Landing page’ler, ziyaretçilerin dikkatini dağıtabilecek unsurları minimuma indirerek müşteriye dönüştürmeyi hedeflemektedir.

Landing Page Ne İşe Yarar?

Landing Page dijital pazarlama ve reklam kampanyalarında bir reklam tıklandıktan sonra kullanıcıların yönlendirildiği, açılış sayfasıdır. Bu sayfaların amacı ziyaretçilerin dikkatini dağıtacak unsurlardan arındırılmış bir yapıda, tek bir hedefe yönlendirerek belirli bir aksiyonu gerçekleştirme oranını arttırmaktır. Çoğu durumda bu aksiyon, bir formu doldurarak iletişim bilgilerinin alınması, bir ürün veya hizmet satın alınması gibi dönüşümler olabilmektedir.

Landing Page Ne İşe Yarar?” sorusunun yanıtı aslında çok kapsamlıdır. Doğru bir şekilde hazırlanan landing Page’ler; 

 • Marka bilinirliğini arttırmak, 
 • Potansiyel müşterilerin bilgi toplamak, 
 • Satışları artırmak,
 • Pazarlama kampanyalarının genel başarısını ölçmek için önem arz etmektedir. 

Başarılı birçok Landing Page’ler ziyaretçilerin ilgisinin kaybolmaması adına genellikle navigasyon çubukları ve diğer yönlendirici linklerden de arındırılır. Böylece müşterilerin karar verme süreçleri olabildiğince hızlı ve etkili bir biçimde tamamlanır.

Özellikle SEO (Arama Motoru Optimizasyonu) çalışmaları açısından oldukça önemli olan Landing Page’ler, kullanıcıların arama niyetleriyle uyumlu içerikler göstererek web sitesine trafiği artırabilmektedir.

Landing Page Nasıl Olmalı?

Landing Page tasarımı, bir web sitesinin kendi sektöründe başarılı olabilmesi için son derece önemlidir. Başarılı bir açılış sayfası, kullanıcıları hemen etkilemeli ve verilmek istenen mesajı direkt vermelidir. Bu nedenle bir Landing Page’nin net, öz ve kullanıcının dikkatini dağıtmaktan kaçınacak şekilde düzenlenmiş olması gerekmektedir. Ayrıca ziyaretçinin ilgisini çekecek görsel ve içerik unsurları ile zenginleştirilmeli ancak fazla karmaşık olmamalıdır.

Ayrıca Landing Page içerisinde Call To Action (CTA) butonlarına yer verilmesi, dönüşüm oranını da yükseltecektir. Ayrıca sayfa içi form veya iletişim bilgileri gibi alanlar da mutlaka olmalıdır. Ek olarak Landing Page’ler

 • SEO uyumlu olmalı,
 • Hızlı açılmalı,
 • Dikkat dağıtıcı ögeler kullanılmamalı,
 • Satışa yönlendirecek ifadeler ya da butonlar olmalı,
 • İletişim bilgileri yer almalı.

Tüm bu detaylara dikkat edilmesi; başarılı bir Landing Page’e sahip olmanızı sağlayacaktır. Bizimle iletişime geçerek kullanıcı odaklı, dönüşüm oranının yüksek olduğu açılış sayfaları için danışmanlık hizmeti alabilirsiniz.

Landing Page’lerde SEO Çalışması Nasıl Yapılmalı?

Landing Page, dijital pazarlamada dönüşüm oranlarını artırmak için büyük bir öneme sahipken, SEO çalışmalarıyla bu sayfaların başarısını daha da artırmak mümkündür. Bir Landing Page’in SEO çalışması yapılırken öncelikle hedef kitlenin arama niyetini ve kullanılan anahtar kelimeleri iyi analiz etmek gerekmektedir. Başarılı bir açılış sayfasına sahip olmak için bizimle iletişime geçebilir, örnek çalışmalarımıza göz atabilirsiniz.

Landing Page Hazırlanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Açılış sayfaları kullanıcıların sitenizle olan ilk temasıdır. Bu sayfa, ziyaretçileri belirli bir aksiyon almaya yönlendirir. Etkili bir Landing Page hazırlarken, yüksek dönüşüm oranlarına ulaşmak için kullanıcı deneyimini ön planda tutmak gerekmektedir. Ayrıca dikkat etmeniz gereken diğer hususlar şu şekildedir;

 • Hedef kitle analizi yapmak
 • Net ve etkili bir başlık kullanmak
 • Görsel öğelerle desteklemek
 • Açık ve net butonlar belirlemek
 • İkna edici ifadeler / metinler kullanmak
 • Navigasyonu basit ve anlaşılır tutmak
 • Mobil uyumluluğu sağlamak
 • Hızlı yükleme süreleri için optimizasyon yapmak
 • Güvenlik önlemlerini almak
 • Müşteri yorumları eklemek
 • İletişim bilgilerine yer vermek
 • SEO uyumlu içerikler hazırlamak

Bu detaylara dikkat etmeniz, başarılı bir açılış sayfasına sahip olmanızı sağlayacaktır.

Landing Page Türleri Nelerdir?

Birden fazla Landing Page türü bulunmaktadır. Her biri farklı şekillere ve formlara sahip olurken; genel olarak ortak amaç müşteriyi harekete geçirmektir. Landing Page türlerini şu şekilde sıralayabiliriz;

 1. İletişim – Başvuru Formu Sayfaları
 2. Ürün – Hizmet Tanıtım Sayfaları
 3. Promosyon – Kampanya Sayfaları

Başvuru Formu Sayfaları genellikle kullanıcıların bilgi almak için iletişime geçilmesini talep ettiği sayfalardır. Tasarım ve içerik açısından ziyaretçi mümkün olduğunca az öğeden oluşan bir sayfayla karşılanır. Belirli bir amaca hızla ulaştırmak üzere hazırlanırlar.

Ürün veya Hizmet Tanıtım Sayfaları ziyaretçilerin bir ürün ya da hizmet hakkında bilgi alabilecekleri, özelliklerini ve avantajlarını öğrenebilecekleri detaylı içeriklere sahiptir. Kullanıcıyı bilgilendirmek ve ikna etmek için videolar, ürün görselleri, müşteri yorumları gibi pek çok farklı içerik türünü barındırmaktadır. Bu sayfalar istatistiksel olarak yüksek dönüşüm oranlarına sahiptir. Çünkü potansiyel müşterilere satın alma kararı vermeden önce ihtiyaç duydukları tüm bilgiler tek noktadan sağlanmaktadır.Ayrıca promosyon ve kampanyalara yönelik landing page türleri de bulunmaktadır. Bu sayfalar özel teklifler ve sınırlı süreli kampanyalar gibi belirli bir zaman dilimi ve amaca hizmet etmektedir. Ziyaretçiyi eyleme geçirmek için sınırlı süreliğine sunulan fırsatların vurgulandığı sayfalar ziyaretçiye ‘fırsat’ sunulduğu izlenimi vermektedir. Dönüşüm oranı, başvuru formu sayfalarına nazaran daha yüksektir.

Benzer İçerikler
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Pop-up Form
pop-up-webonya