Arama Niyeti (Search Intent) Nedir?

Arama Niyeti (Search Intent) Nedir?

Arama motorlarının algoritmaları her geçen gün gelişirken, kullanıcıların ihtiyaçlarına daha iyi hizmet vermek adına arama niyeti, yani “search intent” kavramı SEO dünyasında dikkat çeken bir öneme sahip olmaya başladı. Arama niyeti hem kullanıcı deneyimini iyileştirmek, hem de arama motorlarında daha doğru sıralama almak için önemlidir.

Bir ürün üzerinden örnek vermek gerekirse;

Ürün: Kış Lastiği

 • Michelin Kış Lastiği Modelleri – Gezinme Amaçlı Arama
 • Kış lastiği nasıl seçilir? – Bilgilenme Amaçlı Arama
 • Kış Lastiği Satın Al – Satın Alma Amaçlı Arama

Eğer bir e-ticaret sitesiyseniz, içerik pazarlama amaçlı bu 3 niyete uygun içerikler de üretebilirsiniz. Ancak bilgi verme amaçlı bir web sitesiyseniz; sadece bilgilenme amaçlı arama niyetine uygun içerikler üretmeniz daha uygun olacaktır.

Arama Niyetinin SEO İçin Önemi Nedir?

Arama niyetinin SEO için önemi, SEO uzmanları tarafından da sık sık vurgulanan önemli bir sıralama faktörüdür. Kullanıcıların arama motoruna girdikleri sorguların ardındaki gerçek isteklerini ve hedeflerini anlamak içerik üreticilerinin ve web site sahiplerinin, kendi sayfalarını bu kullanıcıların ihtiyaçlarına göre optimize etmelerine olanak sağlamaktadır. Arama niyetine uygun içerik üretmek, SERP’te daha üst sıralarda yer almayı sağlayan bir faktördür.

Eğer örneklemek gerekirse, arama niyetini tespit etmek dart okunu hedef tahtasının merkezine isabet ettirmek gibidir. Zira içerik üreticileri aramaların arkasında yatan niyeti anladıkları ve içeriklerini buna göre şekillendirdikleri takdirde, kullanıcılar tarafından rahatlıkla bulunabilir hale gelirler. Dolayısıyla, içeriklerin kullanıcıların arama niyetine uygun olması yalnızca kullanıcı memnuniyetini arttırmakla kalmaz, aynı zamanda Google gibi arama motorları tarafından da ödüllenmelerini sağlar.

İçerik üretimi yapılırken arama niyeti dikkate alındığında, elde edilen sonuçlar çok daha başarılı olmaktadır. Kullanıcının aradığı bilgiye veya ürüne kolayca ulaşabilmesi, sitenizde daha fazla zaman geçirmelerine ve dönüşüm oranlarının artmasına yardımcı olur.

Arama Niyeti Nasıl Belirlenir?

Arama niyeti, bir kullanıcının yaptığı aramanın altında yatan isteği ifade etmektedir. Doğru arama niyetinin belirlenmesi, hedef kitleye uygun ve ihtiyaçlarına cevap verecek içerikleri sağlamaktadır. Böylelikle hedeflenen kullanıcı grubuna ulaşma olasılığı artar. 

Arama niyeti belirleme için yapılması gereken ilk şey, anahtar kelime analizi yapmaktır. Farklı anahtar kelimeler, farklı arama niyetlerini bizlere gösterir. Örneğin, ‘pizza tarifi’ kelimesi bilgilendirici bir niyet taşırken, ‘pizza siparişi’ kelimesi satın alma niyetini gösterir. Semrush ve Ahrefs üzerinden yapılan anahtar kelime analizlerinde, arama niyeti de genel olarak belirtilmektedir. Dolayısıyla bu iki aracı kullanarak, arama niyetlerine göre anahtar kelimelerinizi belirleyebilirsiniz.

Bir diğer yöntem ise SERP yani Arama Motoru Sonuç Sayfası analizidir. Google gibi arama motorları, kullanıcıların geçmiş arama davranışlarına göre sonuçları kişiselleştirir ve optimize eder. Eğer bir arama terimi için çıkan sonuçlar çoğunlukla ürün sayfaları ise, bu satın alma amaçl arama niyeti taşıdığını gösterir. Tersine, eğer sonuçlar bilgi içerikli içerikleri ya da blog yazıları içeriyorsa, bilgilendirici bir niyet taşıdığı söylenebilir. Bu verilere bakarak, arama motorlarının kullanıcı niyetini nasıl yorumladığını anlamak mümkündür.

Arama Niyeti Çeşitleri Nelerdir?

Arama niyeti, kullanıcıların internette arama yaparken ulaşmayı amaçladıkları sonuçları ve bilgiyi temsil etmektedir. Bu niyetin doğru anlaşılması, kullanıcılara daha alakalı içerikler ulaştırmayı sağlayacaktır. Temel olarak ele alabileceğimiz 3 arama niyeti şu şekildedir;

Bilgilendirici

Bilgilendirici arama niyeti, kullanıcıların belirli bir konu hakkında bilgi sahibi olmak istediklerini belirtmektedir. Kullanıcılar detaylı içerikler aramakta, merak ettikleri sorulara cevap bulmayı amaçlamaktadır.

Gezinme

Gezinme amacıyla gerçekleştirilen arama sorguları, genellikle kullanıcıların belirli bir web sitesi içinde veya genel internet alanında dolaşmayı hedeflediği sorgulardır. Bu tür arama niyetine sahip kullanıcılar genelde açık bir hedef olmadan, sadece merak ettikleri konularda ya da ürün gruplarında gezinirler. Örneğin “Kış lastiği modelleri” araması yapan bir kullanıcı; aklında net olmayan bir ürün için siteler arası gezmeyi hedeflemektedir.

Satın Alma

Satın Alma amacıyla yapılan aramalar, kullanıcıların belirli bir ürünü veya hizmeti edinme konusunda kararlı olduğunu gösteren arama niyetinin en net göstergelerinden biridir. Bu tür aramalar genellikle ürünün adı, markası veya modeli ile birlikte “satın al”, “fiyatı” veya “indirim” gibi ifadeler içerir. İşletmelerin bu arama türünü önemseyerek içerik planlamalarını bu yönde şekillendirmeleri, dönüşüm oranlarını artırmalarını da sağlayacaktır.

Neden Arama Niyetine Uygun İçerikler Üretmelisiniz?

İçeriklerinizi kullanıcının arama niyetine uygun olarak üretmeniz, sadece sıralamanızı iyileştirmekle kalmaz. Aynı zamanda web sitenizin kullanıcı deneyimini de önemli ölçüde geliştirir. Bu durum, ziyaretçilerin site üzerinde daha fazla vakit geçirmesine ve dönüşüm oranlarının artmasına yardımcı olur.

Web sitenizde ziyaretçilerinize sağlayacağınız içerikler, belirli anahtar kelimeler ile uyumlu olmalı ve kullanıcıların aradıkları bilgilere hızlı bir şekilde ulaşmalarını sağlamalıdır. Örneğin bir kullanıcı “en iyi cep telefonları” terimini aratıyorsa, kişinin piyasadaki en iyi akıllı telefonları karşılaştırarak hangisini satın alacağına karar vermek istediği anlaşılmalıdır. Sitelerinde bu niyete uygun karşılaştırmalar, kullanıcı yorumları ve detaylı ürün incelemeleri sunan e-ticaret platformları bu potansiyel müşterileri asıl müşterilerine çevirebilir.

Ayrıca arama niyetine uygun içerikler üretmenin sağlayacağı diğer avantajlar şu şekildedir;

 • Kullanıcı deneyimini iyileştirir.
 • Daha yüksek organik trafik sağlar.
 • Arama motoru sıralamalarında iyileşme sağlar.
 • Hedef kitleye daha doğru ulaşım sağlar.
 • Web sitesi otoritesini artırır.
 • Dönüşüm oranlarını iyileştirir.
 • Marka bilinirliğini ve güvenilirliğini artırır.
 • Rekabet avantajı sağlar.
 • İçerik pazarlama konusunda avantaj sağlar.

Tüm bu avantajlar, Arama Niyeti yani Search Intent ile elde edilebilmektedir. Hem blog site sahipleri, hem de e-ticaret siteleri için son derece önemli olan Arama Niyeti kavramı; içerik stratejilerine mutlaka dahil edilmelidir.

Benzer İçerikler
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Pop-up Form
pop-up-webonya