Rel Nedir? Rel Etiketleri ve Rel Kullanımı

rel nedir

Rel etiketleri, bir sayfa ile ona bağlı olan başka bir sayfa veya kaynak arasındaki ilişkiyi tanımlamak için kullanılır. “Rel” terimi, ilişki anlamına gelir ve genellikle bir öğenin başka bir öğeyle nasıl ilişkilendirildiğini açıklamak için yararlanılır.

HTML Rel etiketi kullanımı arama motoru tarayıcılarına sayfa bağlantısını anlamlı hale getiren bir mikroformat veri yöntemidir. Bu SEO’nun önemli bir gereksinimidir ve çeşitli kullanım alanlarına sahiptir. Rel farklı etiketlere sahip olup bunların her biri dikkatli şekilde, yerine göre uygulanmalıdır. Webonya bunları sizin için özel olarak seçer.

Rel=Amphtml

Google SEO çalışmalarının temel taşlarından biri, site içi ve site dışı bağlantı stratejileridir. İç bağlantılar, web siteniz içindeki sayfalar arasında etkileşim ve bağlantı kurmayı sağlar. Bu ziyaretçilerin daha fazla içeriği keşfetmelerine ve sitede daha uzun süre kalmalarına olanak tanır. Öte yandan dış bağlantılar da büyük öneme sahiptir. Otoriter ve güvenilir sitelerden gelen dış bağlantılar, sitenizin itibarını artırır, organik trafik elde etmenize yardımcı olur ve arama motorlarında daha üst sıralara çıkmanıza katkı sağlar. 

Bu nedenle, hem iç hem de dış bağlantı stratejileri, bir web sitesinin SEO başarısında kritik bir rol oynar. Rel etiketi kullanımı da bu bakımdan önemlidir. Bunun ilk türlerinden biri amphtml’dir. “rel=amphtml” özelliği bir HTML dosyasının AMP sürümüne sahip olduğunu belirtir. Bu belgenin hızlandırılmış mobil sayfa (AMP) formatında mevcut olduğunu gösterir.

Rel=Apple-Touch-İcon

HTML rel özelliği web sayfaları arasında ilişkilerin belirlenmesinde kullanılan bir araçtır. Bu öznitelik belirli sayfalar arasındaki ilişkiyi tanımlayarak arama motorlarına bilgi iletmeyi amaçlar. Yeniden bağlantılar, HTML belgelerinde sıklıkla kullanılan mikroformatlardan biridir ve özellikle HTML 4 ve HTML 5’te yaygın olarak karşılaşılır.

Arama motoru botları “rel” özniteliğine sahip bağlantıları algılayarak ve okuyarak bu ilişkileri anlarlar. Dolayısıyla rel etiket türleri bilmek ve doğru bir şekilde kullanmak, arama motorlarının web sayfalarını daha etkili bir şekilde tarayabilmesine ve indekslemesine olanak tanır. 

Rel=apple-touch-icon özelliği, Apple cihazlarında geçerli sayfayı temsil eden bir görüntü sağlar. Bu sayfanın favicon gibi ancak Apple için özel olarak tasarlanmış bir ikon içerdiğini belirtir.

Rel=Author

Web sayfalarında kullanılan bağlantılar çeşitli türlerde olabilir. Bağlantıları kullanırken bu türlerin farklı özelliklerini ve işlevlerini bilmek önemlidir. Çünkü bu arama motorlarına doğru bilgi sağlamanıza yardımcı olur.

Rel=author özelliği bir belgenin yazarı hakkında daha fazla bilgi içerdiğini belirtir. Bu bağlantılı belgenin sayfanın veya makalenin yazarıyla ilgili olduğunu gösterir.

Rel=Canonical

Rel=canonical özelliği arama motorları için sıralama ve yinelenen içerik konularında sorun yaşanmaması için tercih edilen bir URL tanımlar. Bu sayfanın birincil ve tercih edilen versiyonunun hangisi olduğunu belirtir.

Canonical yani ”standart sayfa, kanonik sayfa” anlamı veren bu etiket, belirli bir URL’nin, arama motorlarına sayfanın ana kopyasını temsil ettiğini ileten bir yöntemdir. Standart etiketin kullanılması, aynı veya yinelenen içeriğin neden olduğu sorunları önler. Standart yani canonical etiket arama motorlarına hangi sürümün gösterilmesi gerektiğini belirtir.

Standart URL bir web sayfasının <head> öğesi içinde bulunan ve rel=canonical özelliğine sahip HTML bir bağlantı öğesi ile eşleşir. Bu, arama motorlarına tercih edilen URL’yi belirtir ve hangi URL’nin dizine eklenmesi gerektiğini bildirir. Bu önemlidir çünkü URL’lerin çeşitli varyasyonları olabilir ve aynı veya benzer içeriği sunabilir. Bu etiket, arama motorlarının bir web sitesini taraması ve hangi URL’nin dizine eklenmesi gerektiği konusunda bilgi alması için önemlidir.

Sitenizin URL’si ev veya iş yerinizin adresine benzer. Kullanıcı adresinizi bildiği zaman sitenizi rahatlıkla keşfedebilir. Benzer şekilde şirketinizin URL adresine sahip olunduğunda internet sayfanız yahut belirli bir site rahatça görülebilir. URL web tarayıcınızın üst kısmında görünür ve her sayfanın benzersiz bir adresi vardır. 

Rel=Dns-Prefetch

HTML rel=dns-prefetch özelliği sayfaya daha hızlı erişim için belirli alan adlarının DNS’inin önceden çözülmesini sağlar. Bu sayfanın performansını artırmak ve kullanıcı deneyimini iyileştirmek için kullanılır.

Rel=Nofollow

Rel=nofollow etiketi bir bağlantının arama motoru tarayıcıları tarafından takip edilmemesi gerektiğini belirtir. Bu özellikle bir bağlantının sayfanın esas yazarı yahut yayıncısı tarafından onaylanmadığı hallerde yararlanılmaktadır. Bunun yanı sıra bağlantının ticari bir ilişkiyi yansıttığı durumlarda geçerli olmaktadır.

Bu bağlantının yönlendirilen sayfaya aktarılan değeri veya puanlamayı etkilemeyeceğini belirtir. Google nofollow kullanımını önermiş olup SEO açısından önemli bir tercih olarak kabul edilir. Nofollow genellikle ücretli veya güvenilmeyen bağlantılar için kullanılır ve sayfanın güvenilirliğini korur. Rel=nofollow HTML etiketi kullanılabilecek olan rel etiketleri arasındadır.

Bu ifade bir linkin esas yazarı veya yayıncısı tarafından onaylanmadığını yahut linkin siteye öncelikli şekilde ticari ilişkilerden ötürü eklendiğini gösterir. Rel=nofollow spesifik bir bağlantıya uygulanabilen bir yönergedir ve bu nedenle bir bağlantının HTML kodunda belirtilir. Rel=nofollow etiketi ya tüm sayfadaki bağlantıları nofollow yapmak için kullanılır ya da hiç kullanılmaz. WeBonya rel=nofollow özelliğini belirli bağlantılara ekleyerek bu etiketi linklerde yararlanmaktadır. Bunun kullanımı projeye göre yapılmaktadır.

Rel=Noopener Noreferrer

Rel=noopener noreferrer özelliği bir bağlantının yeni bir tarayıcı sekmesinde açılması durumunda güvenlik risklerini azaltmak için kullanılır. Noopener açılan yeni sayfanın kendisini açan kaynak sayfaya ait bilgilere erişmesini engeller. Noreferrer ise yeni sekmede açılan sayfanın referansını sıfırlar; böylece kaynak sayfanın adres verisine ulaşamaz. Bu özellikler güvenlik açısından önemli olup, Google SEO çalışmalarını olumsuz etkilemeden kullanılmalıdır.

Rel=Alternate

Rel=alternate etiketi yönlendirilen bağlantının mevcut sayfanın eşdeğer veya alternatif bir versiyonunu içerdiğini belirtir. Özellikle hreflang kullanımıyla birlikte kullanılır ve arama motorlarına farklı dil veya coğrafi versiyonlardaki sayfaları gösterir. Doğru şekilde kullanılması kritik önem taşımaktadır.

Rel= Stylesheet

Rel=stylesheet özelliği bağlantının güncel ilgili sayfanın stil şablonlarını içerdiğini belirtir. Bu tarayıcının sayfayı doğru şekilde görselleştirebilmesi için önemlidir ve web sitesinin tasarımını etkiler.

Rel Bağlantı Etiketleri Ne Zaman Kullanılır?

İlk olarak her bağlantının Rel bağlantı etiketi tanımlanması gerekmeyebileceğini anlamak önemlidir. Bu nedenle, Rel bağlantılarının zorunlu olmadığını bilmek önemlidir. Rel bağlantılar, doğru kullanıldığında olumlu etkilere sahip olabileceği gibi yanlış kullanımı olumsuz sonuçlar doğurabilir.

Birçok web sitesi kendi sitelerine dışarıdan link alarak Google’ın gözünde daha itibarlı bir konuma gelmeyi amaçlamaktadır. Bu nedenle otoriter sitelerden ücretsiz veya ücretli link alımı yaparlar. Lakin süreç esnasında özen verilmesi şart olan birtakım önemli noktalar vardır. Örneğin gelen bağlantının ve kendi sitenizin içeriği benzer olmalıdır. Ayrıca sitelerin kategorileri de uyumlu olmalıdır. 

Unutulmamalı ki eğer bir hazır içerik yönetim sistemi kullanıyorsanız, genellikle bu detayların çoğu otomatik olarak girilir.

Benzer İçerikler
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Pop-up Form
pop-up-webonya